THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když jsem Tima Fouche, lídra téhle partičky z Oregonu, potkal v Klánovicích, dal mi tehdy demo své kapely Merde (viz recenze v SR6). Upřímně – moc mne tenkrát nevzalo... Teď držím v rukou CD Coma Void, což jsou pohrobci zmíněných Merde, a nevěřím svým očím... tedy uším. Něco tak epicky nádherného, originálního, divokého, brutálního a neortodoxního zároveň jsem už drahou dobu neslyšel.
Obal desky vás vyvede z míry a nic nenapoví, protože umělecké cítění Tima, který je jeho autorem, je sice osobité, ale Viking jedoucí na koni uprostřed blesků vám nepoví o nic víc, než že jeho autor má zálibu v severských mýtech – a to je pravda pravdoucí, Tim je totiž maniak. O to maniakálnější je ovšem jeho hudba, kterou i s jejím originálně pokrouceným zvukem z BlackLake studia stvořil spolu se svými dvěma potrhlými kamarády Davem Hoopaughem /bg/ a Shadem Justicem /ds/. Hudbu Coma Void nelze při nejlepší vůli škatulkovat, protože v sobě obsahuje všechno od brutálního deathu přes black, grind až k hardcoru...
Nevídané, ale ono to sedí pohromadě a šlape tak sebejistě, že je to až k nevíře. Prostě blahem slintám... Pro velmi neobratné přiblížení hudby Coma Void si troufám použít náznak v podobě pikantní omelety ze starých Incantation, Cephalic Carnage, Bathory, C.S.S.O, Nasum a Converge... Slušný maglajs, co? Timovy riffy jsou bezprecedentně neurvalé a nepochopitelně provázané. Navíc je jeho vokální projev podobně proměnlivý jako jeho riffy – když vyřvává své texty, ovlivněné severskou přírodou a její mystikou, tak se dostává do tak šílených poloh, že to nelze popsat, to se prostě musí slyšet... Podobně je to i s rytmickou sekcí, jež Timovým riffům dává divoce proměnlivou, stylově variabilní, ale velmi sehranou kostru... Z tohoto zdánlivě nesourodého skeletu ale vzniká muzika, která mne nejen příjemně překvapila, ale nadchla mě a momentálně patří mezi perly mé sbírky. Nechápu a tiše naslouchám bouři Coma Void... je nelítostná, ale krásná.
9 / 10
1. Stormking Twilight
2. Lord of the Light's Axe
3. Opal Hill Mining Disaster of 1911
4. Cast into Misery, Cast into Distress
5. Coma Void
6. Shadow Beneath the Web
7. Stone of the Seers
8. Cave Gimp
9. High Desert Freeze
10. Crab-witch's Head
11. Animal Wisdom
12. Setting a Bad Tone
13. Planetarium Quaalude
StormKing Twilight (2001)
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.